февруари 2019 - Bits of insurance
Stopanska-komora-2

Законот за јавни набавки тест за државните службеници

„Економски најповолна понуда“ ќе биде новиот принцип на селекција при реализирањето на јавните набавки, но дали и колку државната администрација […] Повеќе »
osiguruvanje

Раст на осигурителниот пазар, претставен нов концепт на сеопфатно осигурување

За осигурителниот пазар минатата година беше најуспешен во последните 10 години. Раст има во сите видови осигурување, односно над 10 […] Повеќе »
VIK_8379

Странските инвестиции лани достигнале 624 милиони евра

Над 600 милиони евра се директните странски инвестиции во земјава во текот на минатата година. Податоците на Народната банка покажуваат […] Повеќе »
Societe-Generale

Унгарската ОТП ја купува филијалата на „Сосиете Женерал“ во Црна Гора

Унгарската банка ОТП соопшти дека нејзината подружница во Подгорица, „Црногорската комерцијална банка“ склучила договор за купување на 90,56 отсто од […] Повеќе »
Donald Trump,Kim Jong Un

Самитот Трамп-Ким предизвика пад на берзанските индекси

Индексите на светските берзи денеска забележа пад, по предвременото завршување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер […] Повеќе »
usaid

Инфо-сесија на УСАИД за новиот Закон за јавни набавки

Проектот на УСАИД „Партнерство за подобра бизнис регулатива“ денеска во Стопанска комора на Македонија ќе биде домаќин на инфо-сесија на […] Повеќе »
1-helsinski-komitet

Презентации на анализи за правата на работниците

Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска на прес-конференција ќе презентира две анализи посветени на состојбата со работничките права во земјава. Повеќе »
1234

Осигурителни институции и посредници во осигурување

Осигурителните активности ги вршат осигурителни институции и посредници во осигурување. Осигурителните институции вршат склучување и извршување договори за осигурување за […] Повеќе »
Avtomobilska odgovornost SLIKA

Осигурување од автомобилска одговорност: Никогаш не бегајте од местото, ако удрите со вашата кола во друга кола-Еве зошто!!!

Осигурувањето од автомобилска одговорност се прави неопходно пред да се вклучите со возилото во сообраќај. Овој вид осигурување е задолжителен […] Повеќе »
sojuznasindikati

ССМ предлага зголемување на минималната плата

Сојузот на синдикати на Македонија смета дека има простор да се зголеми минималната плата која во моментов изнесува 12.165 денари. […] Повеќе »